EN

Janset & Hatice Aşkın ile Kısa Film ve Oyunculuk Semineri

Süre: 14 Ocak 2020

Saatler: 18:30 - 22:30

Ücret: 300 TL

Seminer İçeriği

Kısa Filmde Telif

Fikirden Senaryo Oluşturma

Proje Fonlama Yöntemleri

Kısa Film Yapım Aşamaları

Film Çekim Dili

Gösterim, Dağıtım ve Festival Stratejileri

Oyuncu Hakları (Sendikal ve Telif)

Senaryo ile İlk Tanışma

Yönetmen ile Film Üzerine Ortak Akıl

Senaryo Okuma

Karakteri Anlamak

Oyunculukta Teknik Detaylar

Detaylı bilgi ve kayıt için atolye@babajim.com‘a e-mail atabilirsiniz.

 

Janset ve Hatice Aşkın Kimdir?

 

Janset Paçal; 10 Haziran’da Almanya’nın Münih kentinde dünyaya geldi.

1990 yılında Antalya Çizgi Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı.1994’te İstanbul’a gelerek Gaye Sökmen Ajans’a katıldı. Birçok farklı derginin kapağında model olarak yer aldı. Janset 1996’da “Televizyon Çocuğu” programında 90 bölüm boyunca Okan Bayülgen’e eşlik etti. 1997’de Mehmet Ali Erbil ve Yalçın Menteş’in başrolleri paylaştıkları ‘Tatlı Kaçıklar’ da oynadı. 1998’de ‘Klass Magazin’ adlı magazin programını sundu.1999’da yayınlanmaya başlayan ‘Ayrılsak da Beraberiz’ de Haziran 2002’ye kadar başrol oynadı.

2000’de Nurseli İdiz, Başak Köklükaya ve Metin Akpınar gibi oyuncularla birlikte Attila İlhan’ın yazdığı, TRT’nin 13 bölümlük mini dizisi Baykuşların Saltanatı’nda rol aldı. Aynı yıl Yosi Mizrahi ile birlikte Star TV için hazırlanan 14 bölümlük yarışma programı Hazine Adası’nı sundu. Yine aynı yıl, Ömer Albayrak’la birlikte ‘Banvit Lezzet Şov’u’ nu sundu.

2000’de Ziya Kürküt’le Kral TV Müzik Ödülleri’ni, 2001’de de Hakan Yılmaz’la TRT Yılbaşı Özel’i sundu. Bu yıldan başlayarak 33 program boyunca Radio Contact’ta Neysen O adlı rock programını hazırlayıp sundu. Janset, 2002 Haziran ayından itibaren Ömer Uğur’un yönettiği Kanal D dizisi Yarım Elma’da Günay Karacaoğlu ile başrolleri paylaştı.

Ağustos – Eylül 2003’te çekilen, 20 Şubat 2004’te gösterime giren Ezel Akay’ın yönettiği ‘Neredesin Firuze?’de Sibel rolünü üstlendi. 2003 kışında ‘Patron Kim?’ adlı mini dizide Cem Davran ve Ayten Gökçer’le başrolü paylaştı. 2005’te Mustafa Altıoklar tarafından yönetilen ‘Banyo’ adlı filmde rol aldı.

2006’da Haluk Bilginer, Ata Demirer ve Metin Akpınar ile ‘Kısık Ateşte 15 Dakika’ filmini çekti. Arka Sokaklar ve Doktorlar isimli dizilerde konuk oyuncu olarak yer aldı. 2007’de ‘Evimin Erkeği’ isimli dizide rol aldı.

2008’de Gülse Birsel’in yazdığı ‘Avrupa Yakası’ isimli diziye konuk oyuncu olarak girdi. 2009’da yayınlanan ‘Kahve Bahane’ isimli dizide rol aldı. 2009’da ‘Fort Boyard’ isimli programı sundu.

2010’da gösterime giren Sinem Kobal ve Engin Altan Düzyatan’ın başrollerini paylaştığı ‘Romantik Komedi’ isimli filmde yer aldı.

2011’de Özcan Deniz ve Baran Özçaylan’ın yönettiği ‘Ya Sonra!’, 2014’te Nermin Er ve İsmet Kurtuluş’un yönettiği Rimolar ve Zimolar kukla filminde, 2015’te Şenol Sönmez’in yönettiği ‘Hayat Öpücüğü’nde ve
Kudret Sabancı’nın yönettiği Köstebekgiller 2 Gölgenin Tılsımı filmlerinde yer almıştır.

29 Mart 2011’den bu yana Oyuncular Sendikası kurucu üyeliğini yapmaktadır. 2015‘te İstanbul Jest Tiyatrosu ile ‘Aşk Terapisi’, 2017’de Sevtekin Tiyatrosu’nda ise ‘Evlilik Curcunası’nda oynamıştır.

2019 yılında ise Hatice Aşkın’ın yönettiği kısa film ‘APP’in Yolcuğulu’nda oynamıştır.

2018 yılından beri de başrolünü Gökçe Özyol ile paylaştığı ‘Romantizma’ adlı komedi oyununu Türkiye’nin çeşitli sahnelerinde halen sergilemektedir.

Bunlarla birlikte sayısız reklam, ödül töreni, kısa film, sosyal sorumluluk projesi ve müzik videolarında yer aldı.

Hatice Aşkın; 1991 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim dalını bitirdikten sonra 2015 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon Eğitimi  aldı.

2015-2016 eğitim-öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı bölümünü kazanarak ikinci lisans eğitimine başladı. 2016 yılında beş ülkenin bir araya gelerek kısa filmler çekeceği Uluslararası Börklüce Sinema Atölyesi’nde Türkiye ekibinin yönetmenliğine seçilerek ekibin yönetmenlik ve senaristliğini yaptı.

2017 yılında Kültür Bakanlığı’nın 14. Geleceğin Sineması Yarışması’nda Son Akşam Yemeği adlı senaryosuyla ödül kazandı. Uluslararası OTEL’’Kırık Bellek” adlı oyunun Video Art yönetmenliğini yaptı ve oyun 18. Direklerarası Seyircileri Ege Bölgesi Tiyatro Ödülleri kapsamında En İyi Prodüksiyon Ödülü kazandı. 6. Taksav Uluslararası Tiyatro Festivali’nin kurgu direktörlüğünü yaptı.  2018 yılında 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde Siyah Bant adlı senaryosuyla finalist olarak görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve belgesel yönetmeni Nefin Dinç’in danışmanlığındaki iki aylık atölyede Amerikalı yönetmen Laura Kahn ve Wim Wenders’in görüntü yönetmeni Claire Pijman’dan masterclass’lar aldı.

Kültür Bakanlığı’nın 15. Geleceğin Sineması Yarışması’nda Siyah Bant adlı senaryosuyla ödül kazandı. APP adlı film projesiyle 2018 Uluslararası Kısakes Film Festivali Pitching Platformu’nda ödül aldı ve Dünya Prömiyerini Sarajevo Film Festivali’nde yapma hakkı kazandı.

2019 yılında APP adlı senaryosuyla Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu tarafından destek kazandı. Türkiye’nin en kapsamlı sinema organizasyonlarından  Kısa Film Yönetmenleri Derneği 2. Kısa Film Seçkisi’nin Koordinatörlüğünü yaptı. Zeynep Atakan’ın Yapımlab Stüdyosu’nda Film Yapımı üzerine eğitim aldı.

9. Uluslararası Malatya Film Festivali’nde ön jürilik yaptı. 2019 yılında Cannes Film Festivali’nde Alman Filmleri Seçkisi yapan yönetmen ve eleştirmeni Rüdiger Suchsland’ın masterclass’ına seçildi. Györgi Palfi, Kim Ki Duk başta olmak üzere pek çok önemli uluslararası yönetmenden masterclass’lar aldı. Bugüne  kadar yönetmenlik ve senaristliğini yaptığı beş kısa filmi vardır.